Gå til indhold

This store requires javascript to be enabled for some features to work correctly.

Tacos med Gnalling, østershatte, selleri og Gammel Knas creme

Tacos med Gnalling, østershatte, selleri og Gammel Knas creme
Undgå at skærmen slukker

Bløde tortillas med syltet selleri vendt med frisk persille og sprøde, smørstegte østershatte med et strejf af citronskal. Toppes med tynder flager af Gnalling. 

Fremgangsmåde

Tortillas

  1. Bland mel, salt og olie i en skål - hæld det kogende vand i og ælt den til en ensartet dej. Lad den gerne hvile inden brug.
  2. Skær dejen ud i 16 lige store stykker. Brug enten en tortillapresse eller rul dem ud i hånden. 
  3. Tilbered dem på en meget varm pande, de må gerne få lidt ekstra farve. Efter tilberedning lægges de under et viskestykke sammen, så de forbliver bløde. 

Fyld

  1. Kog eddike, vand, sukker, chili, peberkorn og salt i en gryde. Lad syltelagen køle af. I mellemtiden skæres skrællen af sellerien og skyl den for jord. Skær din selleri ud i julienne (smalle strimler 3x3mm). Hæld derefter den afkølede syltelage over. 
  2. Skær svampene ud i mindre stykker. Steg dem først tørre på en pande med en smule salt og tilføj smør herefter. Lad dem stege sprøde i smørret, afslut med revet citronskal. 
  3. Dryp sellerien af og vend med frisksnittet persille. 

Servering

  1. Smør en skefuld Gammel Knas Creme på hver taco. Kom en god skefuld af den syltede selleri ovenpå cremen, sammen med de stegte svampe. 
  2. Tag Gnalling ud fra køl og top tacoerne med tyndskårne skiver (brug et mandolinjern eller en tyndskræller). Servér! 
Undgå at skærmen slukker

Ældre indlæg Nyere indlæg

 

MitID Alderskontrol

Ny dansk lovgivning kræver MitID aldersverificering ved onlinekøb af alkohol og tobak.

Noget gik galt

Vilkår og betingelser

Accepter vores handelsbetingelser.